تمام آنچه که میبایست راجع به چت باتها بدانید

02/11/2019

ممکن است به اشتباه فکر کنید که چت بات یعنی یک آدم آهنی که پشت یک سیستم نشسته و با دیگران چت میکند؟ این تصور در عین اینکه غلط است چندان دور از واقعیت هم نیست! چت بات یا ربات چت یک نرم افزار است که با قرار گرفتن بر روی وب سایت های مختلف با کاربران و مشتریان شما گفتگو کرده و انواع خدمات و مشاوره ها را به مشتریان شما ارائه میدهد همچون سنگ صبوری مهربان!

 از فروش گل و نوشیدنی و ماشین گرفته تا سفارش غذا و لباس وست کردن وقت ملاقات و... دامنه ی استفاده از این ابزار هوش مصنوعی هوشمند محدودیتی ندارد... به قول معروف هر چه میخواهد دل تنگت بگو... در هر زمینه ای که مایلید میتوانید از چت بات در کسب و کار خود استفاده کنید.

خیلی پیش می آید که در مقالات آب وتاب دار راجع به مزایای چت بات باشما صحبت میکنند بدون آنکه به شما بگویند که چت بات چیست؟ با مطالعه ی مقالات وب سایت کاسکو به تفصیل برای شما توضیح داده شده که این ربات محاوره ای هوشمند چیست و به چه کار میآید و چرا باید از آن استفاده کرد...

مدت زیادی از حضور چت باتها در وب سایتهای مختلف نمیگذرد اما اخبار و مطالب زیادی را راجع بهشان در اینترنت مشاهده میکنیم، مقالات زیادی ربجع به این چت بات های دیالوگ پرداز خوانده ایم اما هنوز که هنوزه چندان در ایران از این ابزار هوش مصنوعی استفاده نمیشود، انگار که هنوز باورش نداریم ...

شاید باور کردن این موضوع سخت باشد که چت بات ابزاری هوشمند است که میتواند دستیار و سفیر همه کاره ی شما در تجارت آنلاین و تمامی خدماتی باشد که شما به کاربرانتان ارائه میدهید.

 

تمام آنچه که میبایست راجع به چت باتها دانست :

یکی از دوستانی که در مراکش زندگی میکند در پستی جدید که در فیسبوک گذاشته بود تعریف میکرد که با کسی در فیسبوک مسنجر چت کرده و دوست شده ... بعدها متوجه شده که آن شخص یک ربات چت است! وی چند دقیقه با یک چت بات گپ زده!

تا بحال برای شما هم پیش آمده که با کسی چت یا درد دل کنید و بعد متوجه شوید وی یک ربات بود؟ امروزه تعداد چت بات هایی که مشاوره و خدمات میدهند آنقدر زیاد شده که با جستجو در سایتهای معتبر خارجی میتوانید آنها را بیابید.

البته خوب است بدانید که چت بات ها همانند یک انسان هرآنچه را که به آنها آموزش دهیم یاد گرفته و به مشتریان خدمات ارائه میدهند.

چت بات ابداع جدیدی نیست. اولین نمونه ها در دهه50 میلادی برای مشاوره دادن به مراجعه کنندگان کلینیک های بیمارستانی در امریکا ساخته شد. اولین نمونه نیز آزمایشی بوده و کاربران متوجه نشدند که در حال مکالمه با یک هوش مصنوعی یا یک ربات هستند. اما امروزه اوج مصرف چت بات ها در کسب و کارهای آنلاین وارتباط با مشتریان است.

. همین لحظه که این مقاله را میخوانید میلیون ها نفر درحال استفاده از چت بات برای ثبت سفارشات و مشاوره گرفتن هستند.

همانطور که از نامش پیداست (چت بات) ما میتوانیم با وی چت کنیم و این ربات محاوره ای هوشمند در آغاز خود را معرفی کرده و به خدمت رسانی به ما مشغول میشود. خدمتی که برای وی تعریف کرده اند. اصطلاحا به چت باتها ماشین یادگیری نیز میگویند این نام کنایه به هوش مصنوعی دارد که چت بات ها مجهز به آن هستند.

چت بات رباتی نیست که پشت سیستم نشسته و با شما به چت کردن میپردازد!

چت بات در واقع یک الگوریتم است و ترکیبیست از دو کلمه ی انگلیسی چت به معنای گفتگو و بات به معنای ربات. هیچ ربطی به رباتهای سخنگوی پر از پیچ ومهره با ابعادی بزرگ و ساخته شده از آهن و فولاد ندارد!

خب پس تا به اینجا متوجه شدید که چت بات صرفا یک نرم افزار است. یک ربات مکالمه ای. این ربات دیالوگ پرداز هوشمند در انواع وب سایتها وسیستم های پیام رسان چون مسنجر فیسبوک و تلگرام نصب شده و زندگی میکند.