چت بات چیست؟ کاربردهای چت بات چه میباشند؟

28/12/2019

چت بات یک برنامه ی خودکار است که با مشتریان همچون انسان صحبت میکند و برای صحبت کردن با این ابزار نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای نیست. چت باتها پشتیبانی 24 ساعته از کسب و کار شما دارند و محدود به زمان یا مکان نمیباشند.

چت بات چیست و چه کاربردهایی دارد؟

چت بات چیست و چه کاربردهایی دارد؟

چت بات چیست؟

چت بات یک برنامه کامپیوتری است که مکالمات انسان را به دو روش صوتی و متنی شبیه سازی میکند. چت بات در حقیقت یکی از محصولات هوش مصنوعیست که از طریق تمام برنامه های پیام رسانی قابل اجراست. برای لفظ چت بات معادلهای زیادی تعریف کرده اند از جمله : Talkbot" ، "bot" ، ""IM bot که در زبان فارسی دو عبارت اپراتور هوش مصنوعی و ربات سخنگو رایج میباشند.

درک چت باتها

با پیشرفت فن آوری شاهد رشد روزافزاون مشاغل مختلف و حرکت آنها از سیستم عاملهای سنتی بسوی سیستم عاملهای دیجیتال برای تعامل بهتر با مصرف کنندگان هستیم. با اجرای تکنیکهای هوش مصنوعی در سیستم عامل های دیجیتال، رفاه و آسودگی بیشتری را وارد کسب و کارها میکنند. چت باتها بعنوان دستیاران مجازی انسان به شیوه های مختلفی به ایجاد رونق در کسب و کار کمک میکنند. از نمونه های چت باتها میتوان از الکسای آمازون  (Amazon's Alexa) و دستیار گوگل (Google Assistant) و همچنین برنامه های پیسام رسانی چون وی چت (WeChat) و پیام رسان فیس بوک نام برد.

استفاده از چت بات ها

چت بات یک برنامه ی خودکار است که با مشتریان همچون انسان صحبت میکند و برای صحبت کردن با این ابزار نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای نیست. چت باتها پشتیبانی 24 ساعته از کسب و کار شما دارند و محدود به زمان یا مکان نمیباشند. استفاده از چت بات در بسیاری از مشاغلی که از نیروهای متعدد انسانی بعنوان اپراتور استفاده میکنند میتواند بسیار مفید باشد چرا که چت بات میتواند جایگزین هزاران نیروی اپراتور انسانی شود.

چت باتها همواره در دو مرحله کار میکنند : ابتدا میبایست به آنها آموزش داده شود و دستورالعمل های لازم را به هوش یادگیرنده شان بیاموزیم و سپس تنظیم کنیم که به هر پرسش چه پاسخهایی را رائه دهند. در حقیقت این ابزارهای هوش مصنوعی (چت باتهای هوشمند) همواره با مجموعه ای از دستورالعملها کار میکنند. خوب است بدانید که هر چت بات باندازه ی برنامه نویسی ای که برای آن شده، باهوش است. هر چقدر که به چت باتها بیشتر آموزش داده شود، هوشمندتر میشوند. نمونه ای از این چت باتهایی نیمه هوشمند، رباتهای بانکی هستند که مشتری پس از تماس با بانک، مورد سوال و جواب چت بات قرار میگیرد. چت بات میخواهد صرفا تشخیص دهد که تماس گیرنده قصد دارد چه کاری را انجام دهد. چت بات از تماس گیرنده معمولا سوالاتی مانند "لطفاً به من بگویید که با گفتن مانده حساب ، انتقال حساب یا پرداخت قبض می توانم برای شما چه کاری انجام دهم؟" را میپرسد و اگر مشتری با عبارت "مانده کارت اعتباری" را بیان کند، چت بات متوجه موضوع نشده و دوباره سوال خود را تکرار میکند و یا حتی ممکن است تماس گیرنده را به یک دستیار انسانی منتقل کند.

 

این مطالب جالب در زمینه چت بات را نیز مطالعه نمایید :

چت بات چیست و چگونه میتوان از چت بات در کسب و کار خود استفاده کرد؟

آیا با چت باتها میتوان دنیای بانکداری را متحول کرد ؟

چت باتها چگونه بر زندگی ما تاثیر میگذارند؟